Erasmus İçin Vize Nasıl Alınır ve Hangi Evraklar Gerekli – 1

0
1116
views
Başvuru sonrası gideceğiniz üniversiteden adınıza düzenlenmiş olarak bir davet / kabul mektubu (Invitation / Acceptance Letter) gelecektir. Bu belge vize almanız için mutlaka gereklidir!!!

Eğer bu adımları düşünmeye başladıysanız Uluslararası ofise verdiğiniz belgelerinizde eksiğiniz yok ve Erasmus başvurunuz olumlu sonuçlanmış demektir. Ancak elinizde mutlaka bulunması gereken 2 belgeyi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğünden almayı unutmamalısınız.

Bu yazı olmadan çok nadirde olsa vize alabilirsiniz fakat kabul mektubunuz olmadan vize almanız mucizelere kalmıştır.

Kabul Mektubumum Gelmedi Sorunu

Bu belgelerden İlki kabul mektubunuz. Bu kabul mektubu karşı üniversite tarafından koordinatörlüğe, okul üzerinde yer alan mail adresinize ya da sizin şahsi mail adresinize gönderebilirler. Bu işin takibi kesinlikle sizde olmalı ve hayati önem taşıyor. Tabii bahsettiğim kabul mektubu bekleme süreci öğrenim hareketliliği yapan arkadaşlarımız için geçerli. Staj hareketliliği yapanlar hali hazırda kabul mektubunu almadan başvuru bile yapamadıkları için onların elinde çok önceden bu doküman bulunuyordur. (Eğer staj hakkında merak ettikleriniz varsa bu yazımızı inceleyebilirsiniz.) Öğrenim hareketliliğinde “kabul mektubum hala gelmedi“, “kabul mektubu nereye yollanacak?“, “senin kabul mektubun neden erken geldi?“, “kabul mektubunu almak için ne yaptın?“, “karşı okul maillerime cevap vermiyor” gibi başlıklar üzerinden sohbetin döndüğü bir dönem vardır. Sakın bir tek size oluyor sanmayın ben ve arkadaşlarım bu süreci bir hayli uzun yaşadık. Şöyle ki kabul mektubu elinize ulaşmadan kendi okulunuz size hibe alacaktır yazısını vermiyor. Hibe alacaktır yazısı olmadan da konsolosluk nazarında ekonomik desteğiniz olmadan başvuru yaptığınız düşünülecek ve inandırıcı olmadığınızdan ret yiyeceksiniz. Bu yazı olmadan çok nadirde olsa vize alabilirsiniz fakat kabul mektubunuz olmadan vize almanız mucizelere kalmıştır. Anlayacağınız bu bir zincirleme reaksiyon olarak vizeniz çıkana kadar devam edecektir. Bu olmazsa şu olmaz, şu olursa bu olur ama bunu yapmazsan kesinlikle olmazlarla dolu bir vize alma süreci. Onu da detaylıca anlatacağım ve kolaylıkla bu işin içinden çıkacaksınız.

### Erasmus’a Nasıl Gidebilirsiniz ve Neler Gerekli Tüm Detayları Bu Yazımızda

İtalya için siesta vakti 13:00 – 16:00

Ben işin zor kısmını size anlatmakla sorumluyum umarım sizin işiniz hep rast gider.

Kabul Mektubunuzu Siz İsteyeceksiniz

Evet bizim için durum aynen yazdığım gibi oldu. Kabul mektubunu biz istedik. Hem de öyle böyle değil, bildiğiniz tacize varır mailleri 2 günde 1 atarak istedik. Neden mi? Çünkü İtalya’ya gidiyorsanız hele ki gideceğiniz üniversite Güney İtalya’da yer alıyorsa işiniz cidden çok zor. Belki başka yerlerde de aynı sorunlarla karşılaşanlar vardır fakat İspanya ve Polonya’ya giden arkadaşlarım hiç bu tarz bir sorunla karşılaşmadılar. Ama bu karşılaşmayacağınız anlamına da gelmemeli. Ben işin zor kısmını size anlatmakla sorumluyum umarım sizin işiniz hep rast gider. İtalya’ya gidecek arkadaşlar için vereceğim tavsiyeler öncelikli olacaktır. İtalyanlar gerçekten çok rahat insanlar özellikle güneyde yaşayanlar. Siestalarını hiç ihmal etmezler ve görev saatleri dışında kesinlikle maillerine cevap vermezler. Sizin kabul mektubu beklediğiniz dönemde tüm okul tatile girmiş olabilir ve size cevap olarak şu tarz bir mail gönderebilirler.

“20 ağustostan sonra İnternational Office açılacaktır.”

Dünyanız başınıza yıkılmış gibi hissedebilirsiniz çünkü yapılacak o kadar çok işiniz var ki ve ayrıca vize almanız gerekli. Çünkü siz Türkiye gibi bir ülkeden geliyorsunuz ve Avrupalılar size vize verirken 2 kere düşünüyor. Üstelik vize süreci öyle zorlu ki, evrak toplaması, teslim için randevu, mülakat randevusuydu ve sonuç bekleme aşaması derken 1 ayı bulduğu oluyor. Ama bu tarz bir mail bile alsanız endişelenmenize gerek yok çoğu okul ekim ayının ilk haftası derslere başlıyor. Biraz koşturmaca ile tüm resmi işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Kabul mektubunuzu iletişime geçerek mail yoluyla almanız yeterli. Orijinal mektubu beklemeyi düşünmeyin bile derim size çünkü arkadaşlarım ve ben direk renkli çıktı aldığımız kabul mektubu ile işlerimizi hallettik. Hatta öyle ki staj için giden kız arkadaşımın kabul mektubunu davet eden profesör siyah beyaz taratmış ve bize yollamış. Mecburen siyah beyaz çıktı ile İtalya Konsolosluğuna başvurumuzu yaptık. Ve “evet çok uzatma sonuca gel” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Sonuç mu? O halde bile vizemizi aldık ve merak etmeyin siz istedikçe işler yavaşta olsa, yolunuz engebelide olsa bir şekilde hedefinize ulaşıyorsunuz.

### Erasmus Nedir ve Hangi Ülke İçin Ne Kadar Hibe Veriliyor

Yazı: Tolga Candur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here