Erasmus Nedir? Erasmus Hibe Miktarları Ne Kadar?

0
231
views

Öncelikle hepinize merhaba diyerek yazıma başlamak istiyorum. Okumaya başladığınız bu yazı erasmuscu.com sitesinin ilk yazısı olma özelliğini taşıyor. Kısaca konunun özüne inerek lafı dolaştırmadan size başlıkta yer alan kavramlardan bahsedeceğim. Erasmus nedir? Erasmuscu kimdir? Erasmus’a nasıl gidebilirim? Erasmus’a gitmek çok zor mu? Erasmus bir hayal mi? Erasmus’dan geldikten sonra Türkiye’ye alışabilir miyim? Hepsi birbirinden değerli harika sorular. Neden mi böyle düşünüyorum. Çünkü bu soruların hepsini Erasmus’a gitmeden önce kendime sordum ve cevaplarını bulmaya çalıştım. Çoğu zaman en büyük yardımcım “Google Abi” oldu fakat genelde reklam kokan hareketlere rastladım. Kendi reklamını yapmayan web sayfaların dışında kalanlar ise üniversitelerin uluslararası ilişkiler koordinatörlüğü sayfalarıydı. Lakin bu sayfalarda da sanki tek bir elden çıkmış gibi hep aynı bilgilere rastladım. Sonuç: Sosyal medya aşamasına geçmek oldu.

İnsan ki kendi ile aynı dertleri yaşayanları görünce rahatlıyor. Size tavsiye dostlar ilk iş bir Facebook profili açmak

Sosyal Medya İle Tanışmak

İnsan ki kendi ile aynı dertleri yaşayanları görünce rahatlıyor. Size tavsiye dostlar ilk iş bir Facebook profili açmak (artık dünya kimliği olması gerekli sosyal medya hesabı olmayanla konuşamayan bir kitle haline geldik. Bir profiliniz vardır diye umuyorum.). Ardından arama kısmına gelerek “Erasmus” kelimesini aratmak ve bulabildiğiniz tüm gruplara katılarak sürekli takip etmeniz. Utanmadan, çekinmeden ve yadırganacağınızı düşünmeden istediğiniz gibi sorularınızı sormanız. Ben öyle yaptım ve büyük bir içtenlikle insanlar bilgilerini paylaştı. Bu Erasmus grupları olmamış olsaydı işim gerçekten daha zor olurdu. Ah globalleşen dünya sen neme nem bir şeymişsin. Konuyu fazla dağıtmadan hemen Erasmus nedir? Sorusuna gelelim.

Erasmus bir öğrenci değişim programı. Üstelik öylede güzel bir program ki ulusal ajans gittiğiniz ülkede size maddi katkıda bulunuyor.

Erasmus Nedir?

Erasmus gezmek, tozmak, eğlenmek ve partilemek gibi bir algı oluşmuş ki yoğun talep alması bu yönden mi? Acaba diye bir soru sormuyor değilim kendime. Eğer sizde bunu merak ediyorsanız şu linke tıklayın demeyeceğim henüz. Çünkü bende henüz Erasmus’a gitmedim. Eylül’ün 13 ünde Roma’ya uçuyorum oradan da Palermo’ya. Erasmus yaşantım süresince tecrübelerimi buradan size günlük tutarak aktarmayı planlıyorum ve belki dönüşte bir Erasmus rehber ve gezi kitabı sizinle buluşabilir. Dediğim gibi Erasmus aktif yaşamı hakkında şuan hiçbir bilgiye sahip değilim yaşayarak beraber göreceğiz. Erasmus nedirin mecazi anlamı yerine size gerçek anlamından kısaca bahsedeyim (teknik detaylarını her yerde bulabilirsiniz).Erasmus bir öğrenci değişim programı. Üstelik öylede güzel bir program ki ulusal ajans gittiğiniz ülkede size maddi katkıda bulunuyor. Bu maddi katkıyı da ülkelerin gelir düzeyine göre Euro cinsinden belirlemişler. Bir nevi burslu gibisiniz. Paranızı dikkatli harcadığınız takdirde bütçeniz kesinlikle açık vermeyecektir. Dediğim gibi bunu yaşayarak hep beraber göreceğiz. Google Abi’de Erasmus burs miktarları ne kadar diye bir tarama yaparsanız karşınıza yeterli bilgi çıkacaktır. Yinede ben giden arkadaşlarım ve kendi gideceğim ülke hakkında kısaca bilgi vereyim.

Mümkünse seçerken üniversiteden yaşayacağınız şehre kadar ince bir araştırma yapın.

Erasmus Hibe Miktarları Ne Kadar?

Bir şekilde bu sayfayı okuyorsanız ve direnip bu paragrafa kadar geldiyseniz azimli bir insan olduğunuz belli. Eğer yeterince sabırlıda olabilirseniz sizde bir Erasmuscu olabilirsiniz. Neden mi? Off ki off diyorum size başka bir şey demiyorum. İlerleyen yazılarda anlattıklarımı okudukça daha iyi anlayacaksınız. Bir Erasmuscu’nun en mutlu anı uçağa binip ülkeyi terk ettiği andır. Net. Yine konu dağılmaya başladı hemen toparlıyorum. Erasmus burs miktarı ne kadar? Ülke seçiminde dikkat etmeli miyim? Evet, kesinlikle ülke seçimi yaparken hibe miktarını göz önünde bulundurun. Mümkünse seçerken üniversiteden yaşayacağınız şehre kadar ince bir araştırma yapın. Son pişmanlık fayda etmez dostlar. Hibe miktarlarına gelirsek, ben İtalya’ya gidiyorum ve aylık 500 Euro alacağım. Almanya’ya giden arkadaşım aylık 400 Euro alacak. Polonya’ya giden bir diğer arkadaşım ise 300 Euro alacak. Polonya’nın gelir seviyesine göre verilen miktar oldukça yeterli geliyormuş ve ayrıca Türk Lirası’da değerliymiş. Ama aynı olumlu şeyleri Almanya için duymadım. Giden arkadaşlarım kesinlikle pahalı bir ülke olduğu yönünde hemfikir. Benim ülkem İtalya’ya gelirsek tam bir ikilem mevcut. Zengin kuzey, fakir güneye karşı. Milano ve çevresindeki illerde oda kiraları 350-450 Euro arasında değişirken benim gideceğim Sicilya’nın en büyük şehri Palermo’da 150-250 Euro arasında değişmekte. Hesaplarıma göre alacağım hibe yeterli olacak. Bu başlığın altına hemen bir şey daha ekleyelim. Hibeleri siz gittikten 1 ay sonra %80 ini peşin olarak yatırıyorlar. Geriye kalan %20 yi ise ülkeye döndükten sonra eğer şartları sağladıysanız hesabınıza yatırıyorlar. Yine sorularınız olursa her zaman yazı altına yorum bırakabilirsiniz.

Yazı: Tolga Candur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here