Erasmus’a Nasıl Gidilir? Erasmus’a Gitmenin Koşulları Nelerdir?

0
316
views

Erasmus’a Nasıl Gidilir?

Üniversite okumaya ilk başladığım zaman bir efsane gibi herkesin dilinde bu soru vardı. “Abi şimdi böyle bir şey varmış, abimin bir arkadaşı gitmiş, çok eğlenmiş. Neler neler olmuş anlatsa da dinleseniz. Kesin yapmalıyız bunu.” Konuşmalar tam olarak bu çerçevenin etrafında şekilleniyordu. Süreç şöyle işler önce hikâyeleri duyarsınız, sonra araştırmaya başlarsınız. En sonunda 100 kişiden sadece 2 kişi gidebilir. Aslında Erasmus’a gitmenin şartları çok basit fakat uygulamaya gelince işler karışıyor.

lisedeki bilginizle girdiğinizi düşünecek olursak sonuçta gam, keder ve kasvetle karşılaşabilirsiniz.

Erasmus Dil Sınavı Nedir?

Öncelikle önünüzdeki ilk engel olan üniversitenizin dil sınavına girecek ve yeterli puanı alacaksınız. Bu bazı üniversitelerde 60 iken, bazı üniversitelerde 80 olur. Sonuçta üniversiteler özerk bir yapıya sahip isteyen istediği şartı koyarak zorlaştırabiliyor ya da kolaylaştırabiliyor. Tabii birde sınavın zorluk derecesi var. Örneğin hazırlık eğitimi aldıysanız kesinlikle bu sınavdan barajı geçersiniz. Ama lisedeki bilginizle girdiğinizi düşünecek olursak sonuçta gam, keder ve kasvetle karşılaşabilirsiniz. Mutlaka bir ön hazırlık gerekli bunu unutmayın. Yapılan yabancı dil sınavları bazı üniversitelerde güz ve bahar olmak üzere iki kere olabilir ya da benim kendi üniversitemde (Pamukkale Üniversitesi) olduğu gibi Nisan ayında tek bir sınavla işi bitirebilirler. Sınavı başarıyla geçtikten sonra diğer bir ölçüt okul başarınız olacaktır. Ya da hiç bu sınavla uğraşmadan YDS, YÖKDİL, TOEFL vs. gibi denkliği kabul edilen sınavlardan yeterli yabancı dil puanını alarak belgenizi uluslararası ilişkiler birimine vermeniz yeterli. Kaç puanı denk olarak kabul ettiklerini okulun web sayfasından öğrenebilirsiniz. Her üniversite güz dönemi ortasına doğru bir Erasmus takvimi yayınlamak zorunda.

Diyelim ki Palermo Üniversitesi’nin sadece 1 kontenjanı var fakat 3 kişi tercihte bulundu.

Erasmus’a Gitmek İçin Not Ortalaması Gerekli mi?

Daha sonraki aşamada diğer önemli kıstas not ortalamanız olacaktır. %50 yabancı dil sınavı %50 not ortalaması alınarak bir tercih sıralaması yapılır. Diyelim ki Palermo Üniversitesi’nin sadece 1 kontenjanı var fakat 3 kişi tercihte bulundu. İşte o zaman dil puanı ve not ortalaması en yüksek olan arkadaşımız bu üniversitede eğitim görmeye hak kazanacaktır. Diğer iki arkadaş açıkta kaldı anlamına gelmiyor tabii ki. Okulun sisteminden online tercih yapılırken birden fazla seçeneğiniz oluyor. Onun için ilk tercihinize yerleşemeseniz bile 2. Ya da 3. Tercih üniversitelerinize mutlaka yerleşirsiniz. Şunu da unutmadan söyleyeyim daha önce Erasmus’a gittiyseniz genel ortalamanızda %10 düşürme yapıyorlar. Bir nevi daha önce gittiğiniz için ceza gibi. “Yeter sen bir kere gitmişsin, bırakta birazda başkaları Avrupa görsün” demenin matematiksel karşılığı olsa gerek.

Yani her eğitim seviyesinde bir kere gitme hakkınız var fakat bunu 12 ay ile sınırlandırmışlar.

Erasmus’a Kaç Kez Gidebilirim?

Yazımı son olarak buna değinerek bitireceğim. Erasmus’a her eğitim alanında 12 ay süreyle gidebilirsiniz. Ön lisans okuyorsanız gidebilirsiniz, lisans okuduğunuzda yeniden gidebilirsiniz, yüksek lisans(master) yaparken bir kez daha gidebilirsiniz ve eğer doktora yapıyorsanız yeniden başvurup gidebilirsiniz. Yani her eğitim seviyesinde bir kere gitme hakkınız var fakat bunu 12 ay ile sınırlandırmışlar. Açık öğretim okuyorsanız Erasmus kapsamının dışında kaldığınızı bilmelisiniz. Benden kanıt istiyorsanız eğer yapan arkadaşım var canım, oradan biliyorum. Eleman hem lisans düzeyinde gitti hem de master yaparken gitti. Hadi hep beraber Avrupa’yı keşfetmeye gidiyoruz.

Şimdilik bu konu hakkında yazacaklarım bu kadar. Doğrusunu söylemek gerekirse bilgisayarın başına oturdum ve ilk aklıma gelenleri yazdım. Yaşadım, gördüm ve şimdi size tecrübelerimi aktarıyorum. Google’a yazdığınızda bir sürü kaynak bulabilirsiniz, ya da üniversitelerin resmi sayfalarında bilgi veriyorlar. Fakat Erasmus’a her aşamadan geçerek gitmiş birinin anılarını bulmanız çok zor. Daha günlük yazmaya başlamadım. Şuan sadece temel bilgilerdeyiz. Sıra ona geldiğinde her şey daha eğlenceli bir hal alacak. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Yine sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Müsait oldukça cevap vermeye çalışacağım.

Bu arada Erasmus Nedir? Erasmus Hibe Miktarları Ne Kadar? Gibi soruları merak ediyorsanız bu yazım ilginizi çekebilir.

Yazı: Tolga Candur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here